„AltissimumAbiectum” – rozmowy o sztuce i poezji


„AltissimumAbiectum” to fascynujące połączenie talentów poety, Karola Samsela, i artysty plastyka, Krzysztofa Schodowskiego. Ta publikacja to nie tylko kolejny przejaw ekfrazy, lecz również kreatywnego przekazu, w którym słowo poetyckie splata się z grafiką w czerni i bieli.

Struktura książki, podzielonej na cztery części: „Altissimum”, „Odjęcie”, „Abiectum” i „Epilog”, z wstępem autorstwa Małgorzaty Południak, ukazuje staranne zaplanowanie dzieła. Ciekawe jest również zamknięcie publikacji notami biograficznymi autorów oraz spisem zamieszczonych ilustracji, które dostarczają informacji o datach powstania, rozmiarach i zastosowanych technikach.

W sferze poezji, publikacja oferuje strofy pełne żaru i emocji, zachowujące dyscyplinę słowa i charakteryzujące się świeżością. Samsel potrafi wibrować wersami, wprowadzając czytelnika w „hipnotyczny” stan, co staje się nieuniknione podczas lektury. Krytyczna refleksja czytelnika, który po lekturze może poczuć, że podążał wydeptanymi już ścieżkami, jest elementem, który autor zgrabnie ukazuje i zaprasza do myślenia. Jego poezja wnosząca oryginalne rozwiązania jest jak owocna współpraca z grafiką Schodowskiego.

Przykładem na tę współpracę może być fragment piątej części „Abiectum”, gdzie Samsel używa sugestywnego języka do opisania czasu łamliwości. Schodowski zaś, poprzez misterną kreskę, przenosi te słowa na płaszczyznę wizualną, wzbogacając przekaz o warstwę graficzną. Ich dzieło nie pozostawia obojętnym, budząc refleksje i niepokój poprzez odważne sięgnięcie po nowatorskie obrazy i przypowieści wizualne.Podsumowując, interakcja między niemal czterdziestoma grafikami Schodowskiego a poezją Samsela tworzy unikalny duet poetycko-plastyczny. Ich praca, zatytułowana „AltissimumAbiectum”, nie tylko wpisuje się w tradycję literackiego dziedzictwa, ale również otwiera nowe, oryginalne horyzonty, wnosząc świeże spojrzenie na związek między słowem a obrazem. Książka, wraz z dołączoną płytą CD zespołu „Kalimba”, przynosi kompleksowe doświadczenie dla zmysłów, łącząc literaturę, sztukę wizualną i dźwięk. To dzieło, które z pewnością zostanie zapamiętane, i które pozostawia drzwi otwarte dla dalszych eksploracji i inspiracji.